It's Zero Istanbul

Zero Istanbul, the most attentive, dynamic and entertaining arts&culture guide of Istanbul, offers updates on the city since 2009 and serves as an archive for the history of entertainment. Working as a guide for modern urban life, it continues to set the level by its selection and scope of events.

Zero Istanbul is the first international edition of Zero, a magazine first published in Milan in 1996 and consequently released for various Italian cities. Each month, touring the city’s vibrant music scene, live acts, clubs, galleries, theater and cinema halls and restaurants, it offers a qualified events agenda for its readers. It brings people together, establishes a communications network and constantly haunts the streets of the city to suggest ways on how to spend quality time off work and home.

Zero is distributed free of charge at the meeting points, cafes and art galleries in Istanbul. Celebrating its fifth year in the city, Zero continues to be an independent magazine committed to its founding principles. With each and every issue, it leaves a live testimonial for the city’s cultural history.

—————————–

İstanbul’un en dikkatli, dinamik, eğlenceli kültür-sanat haritası Zero İstanbul, şehrin nabzını 2009’dan bu yana tutarak bir anlamda eğlence tarihini de kayıt altına alıyor. Modern şehir hayatında kılavuz işlevi görüyor, tercihleriyle, işaret ettikleriyle çıta belirlemeyi sürdürüyor.

İlk olarak 1996’da Milano’da yayınlanan, daha sonra İtalya’nın diğer şehirlerine de yayılan Zero’nun İtalya dışındaki ilk edisyonu olan Zero İstanbul, şehrin hareketli müzik dünyasını, canlı sahnelerini, gece kulüplerini, galerilerini, tiyatro ve sinema salonlarını, restoranları her ay düzenli olarak turluyor ve okurları için nitelikli bir ajanda çıkarıyor. İnsanları buluşturuyor, bir iletişim ağı kuruyor, ev ve iş dışında hep beraber geçirdiğimiz zamanı en iyi, en güzel şekilde yaşamamız için şehrin sokaklarını sürekli arşınlıyor.

İstanbul’daki buluşma noktalarına, kafelere, kulüplere, galerilere her ay düzenli olarak ulaştırılan ve ücretsiz edinilebilen Zero, beşinci yılında da bağımsız, tarafsız, ama ilkelerine bağlı yayınını sürdürüyor. Ve her bir sayısıyla, kentin kültür tarihine canlı bir tanıklık bırakıyor.

—————————–

Zero İstanbul is a licensee of Edizioni Zero.

 

Web:

www.zeroistanbul.com

www.zero.eu

www.edizionizero.com